Katarzyna Teresa MarciszewskaŻycie to sztuka wyboru. Wybór to sztuka życia. Sztuka to wybór życia.

O mnie

W starym, poniemieckim domu, w łóżku trzymam kartony pełne zeszytów zapisanych drobnym maczkiem. Nie zamierzam ich wyrzucać – to moje pierwsze teksty pisane od siódmego roku życia. Chociaż tego pierwszego, napisanego na wakacjach w Zegrzu pod Warszawą, nie mam w swoich zbiorach. Nie martwi mnie to – był tylko wariacją na temat popularnej wtedy kreskówki opowiadającej o perypetiach kota i myszy o anglosaskich imionach.

Urodziłam się w 1984 roku, w Szczecinie – mieście pięknym, fascynującym, przygranicznym, od lat przechodzącym z rąk do rąk kolejnych zwycięzców krwawych wojen. Mieście, w którym ciągle, prawie, że namacalnie czuć II wojnę światową, a raczej jej skutki, czyli całkowitą wymianę ludności z niemieckiej na polską (nie tylko). To musiało mieć na mnie wpływ. Dlatego też napisałam pracę magisterską dotyczącą tzw. Upiornej Dekady, czyli wydarzeń lat 1939 – 1949 na przykładzie mojej dzielnicy – Wielgowa. Jej streszczenie znajdziecie w pracy zbiorowej "Tym samym pociągiem. Przesiedlenia przymusowe, procesy dezintegracyjne i integracyjne na Pomorzu Zachodnim i ziemi lubuskiej w latach 1939 - 1949." Ponadto napisałam też opowiadanie dziejące się zaraz po wojnie w moim Wielgowie – "Przyjechałem po swoje", które obok innego mojego tekstu "Jak zgubiłam złoty medal olimpijski" znajdziecie w zbiorze "Opowiadania Numizmatyczne. Historia monetą się toczy."

Poza historią i pisaniem lubię też czytać. Najbardziej kryminały i thrillery takich autorów jak Gianrico Carofiglio, Jean-Christopher Grange, Marek Krajewski, Zygmunt Miłoszewski, Dennis Lehane, Jo Nesbo itd. W końcu sama spróbowałam swoich sił i zdecydowałam się na napisanie własnej powieści kryminalnej. Postanowiłam wystartować w miejskim konkursie na książkę o Poznaniu. Zajęłam 3. miejsce zdobywając wyróżnienie i przegrywając jedynie z doświadczonymi autorami. Następnie udało mi się znaleźć wydawnictwo – Novae Res, które zdecydowało się na wydanie "Wiedźm Himmlera". Premiera już jesienią 2017 roku. Polecam na długie, deszczowe wieczory!

Przez kilka lat pisałam również artykuły, jakżeby inaczej, o historii i współczesności mojego, cudownego Szczecina. Znajdziecie je na najlepszym portalu zajmującym się stolicą Pomorza Zachodniego. Mowa o stronie wSzczecinie.pl, prowadzoną przez pełnych entuzjazmu Wojtka Wirwickiego i Maję Pietrzak.