Paralaksa tła

Recenzuję innych: „Czerwone Gardło” Nesbo. Ostatni oddech wojennego pokolenia.

Szczecińscy Pionierzy: od powstańca warszawskiego do szczecińskiego komunisty
Sierpień 1, 2017
Szczecińscy Pionierzy: Głód największym wyzwaniem w 1945 roku
Sierpień 21, 2017

Akcja "Czerwonego Gardła" dzieje się w 2000 roku. To ważne, bo opowiada o pokoleniu ludzi, których młodość przypadła na czasy wojny. Choć w książce są już to osoby stare, wydaje się, że przełom wieków był ostatnim momentem, kiedy mieli jeszcze coś do udowodnienia światu. Ostatni oddech wojennego pokolenia.

 
D ziś ci ludzie już nie żyją lub nie w pełni świadomi dożywają swoich dni w domach starców albo pod czujnym okiem swoich dzieci lub wnuków. Obecnie, ktoś, kto miał w 1945 roku 20 lat, miałby tych wiosen ponad 90. Za dużo, by robić coś więcej na tym świecie niż tylko wegetować. A szkoda, bo Norwegia to nie Polska, ponieważ mieszkańcy tej skandynawskiej krainy podzielili się na kolaborantów, obojętną większość i antynazistów. Gdy tymczasem w Polsce zdecydowana większość gardziła Niemcami i o żadnej współpracy z nimi nie myślała. Nuda... przynajmniej dla pisarza tworzącego literackie światy. A te norweskie niezdecydowanie w stosunku do nazistów to jeden z tematów powieści Nesbo,

"Czerwone Gardło" to świetny kryminał z dobrze przemyślaną, zaskakującą intrygą, ale jak na prawdziwy skandynawski kryminał przystało porusza trudne tematy społeczne takie jak odejście pokolenia wojennego w smugę cienia, nacjonalizm, wykorzystywanie pozycji politycznej do krzywdzenia innych czy zdradę swoich pobratymców (współcześnie albo podczas wojny).

Widać, że powieść została przemyślana przez Nesbo od początku do końca. Nawet starzy wyjadacze, którzy przeczytali setki kryminałów, będą zaskoczeni, kiedy dowiedzą się "kto zabijał". Niektóre posunięcia mordercy będą nam się wydawać bezsensowne, ale to nie brak logiki u pisarza, ale celowe działanie, aby czytelnik poczuł się od Nesbo mądrzejszy, by po kilkudziesięciu / kilkuset stronach lektury poczuć upokorzenie kogoś wystrychniętego na dudka.

"Czerwone Gardło" to już trzecia powieść opisująca losy policjanta Harry Hole mieszkającego w norweskiej stolicy. Bohater Nesbo nie ma łatwego życia. Już na samym początku postrzeli niewinną osobę, by potem przeżyć osobistą tragedię, kiedy ktoś zamorduje jego policyjną przyjaciółkę. Hole będzie się upijał, rozpaczał, ale nie spocznie dopóki nie ujmie zabójcy.

Co ciekawe nie wszystkie wątki zapoczątkowane w tej powieści zostaną rozstrzygnięte. Część z nich zostanie dalej pociągnięta w kolejnych dwóch książkach, które razem z "Czerwonym Gardłem" tworzą tzw. "Trylogię z Oslo". Warto przeczytać wszystkie trzy i najlepiej po kolei. Po zapoznaniu się z powyższą, trzeba sięgnąć po "Trzeci klucz", a na koniec delektować się "Pentagramem".


 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *