Paralaksa tła

Recenzuję innych: „Za zamkniętymi drzwiami” Paris. Za fasadami idealnych związków

Magiczne miejsca – jezioro Szmaragdowe
Lipiec 10, 2017
Szczecińscy Pionierzy: od powstańca warszawskiego do szczecińskiego komunisty
Sierpień 1, 2017

Każdy zna albo słyszał o takiej kobiecie, która pomimo wykształcenia, zawodowych sukcesów nagle, prawie, że z dnia na dzień, najczęściej po wyjściu za mąż, rzucała wszystko, aby zająć się domem. A jeszcze, gdy jej małżonek jest zamożnym człowiekiem i co za tym idzie: ta pani może korzystać z owoców jego pracy, po cichu zazdrościmy jej, bo my musimy zasuwać na pełen etat, a ona nie.

 
C o więcej, ta wspaniała, piękna para wydaje się szaleć ze sobą i usychać z tęsknoty, gdy drugiej połówki nie ma w pobliżu. Wydaje się, to dobre słowo na tę sytuację. Nie zawsze, to co widzimy, jest prawdą. Za fasadą idealnych związków, zwłaszcza takich, gdy on robi karierę, a ona siedzi w domu, może czaić się okrutna prawda. Historię takiej na pozór doskonałej miłości opisała B. A. Paris w powieści "Za zamkniętymi drzwiami". Ten doskonały thriller psychologiczny ukazuje dramat kobiety, która wyszła za mąż za czarującego (zwłaszcza otoczenie), ale jednak psychopatę. Choć początkowo czytelnik może dziwić się, dlaczego tak zaradna kobieta zdecydowała się porzucić swoje dotychczasowe życie w ciągu zaledwie kilku miesięcy, w miarę odsłaniania przez autorkę historii tego związku, staje się to jasne i dość prawdopodobne. Przecież, ile z nas, błędnie oceniło mężczyznę na początku obiecującej znajomości. Wydawał się ów adorator pełen zalet, wszystko co robił, było takie wspaniałe, a potem małymi kroczkami zamieniał nasze życie, jeśli nie w koszmar, to chociaż w pełną napięcia i rozczarowań egzystencję.

Wybranek głównej bohaterki Jack Angel aniołem nie jest. Odnosi sukcesy jako prawnik maltretowanych kobiet, ale nie chce skupiać się tylko na pracy. Pragnie znaleźć sobie partnerkę na całe życie. Jego wybór pada na Grace, która poza licznymi atutami, ma siostrę z zespołem Downa, dla której jest w stanie zrobić wszystko. Nawet poświęcić swoje ambicje. I tą właśnie słabość do młodszej siostry wykorzystuje u Grace Jack, który choć piękny na zewnątrz, jest pełen fałszu w środku. Nawet jego imię i nazwisko nie jest prawdziwe. Ponoć imię Jack noszą częściej niż zwykle pozytywni bohaterowie.

Jeśli przeraża cię świat z popularnej ostatnio "Opowieści podręcznej" Margaret Antwood, mam dla ciebie złą nowinę, taki świat już istnieje, w wielu domach, tyle, że po cichu. Kobiety nie mają nic do gadania, bo tego wymagają od nich prywatni tyrani terroryzując je na każdym kroku. O tym opowiada też książka B. A. Paris, którą serdecznie polecam, bo choć temat nie jest nowy, został ukazany w sposób, który wciąga i nim się obejrzysz, powieść będzie przeczytana. Przez Ciebie..


 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *